Už vládnu iní. Kam uháňa formuly 1 bez Ecclestonea

Nemecký jazdec sa vypytoval: “Prídeš do Austrálie?”

“Nie.”

“Sakra, s kým teraz budem hrať?”

V januári bol Ecclestone po 43 rokoch “odísť” z vedenia formuly 1. A tak namiesto aby v nedeľu chodil po roštu na okruhu v Melbourne, je v USA. Hoci má spoločnosti Liberty Media, novému majiteľovi F1, pomáhať s uzatvorením zmlúv s usporiadateľmi v Brazílii a pokúsiť sa dať reálnu podobu závodu v New Yorku, tvrdí: “Nemôžem robiť nič. Aj zamestnanci dostali informáciu, že so mnou nemajú hovoriť. Chcú sa zbaviť Bernieho éry. ”

Nie, v tých slovách nie je ľútosť. Veď 86letý boss pridáva: “Kúpili si auto, tak ho chcú aj riadiť. Navyše ja vždy hovoril, že som hasič.A keď nič nehorí, oheň založím. Čoskoro možno nejaký rozfoukám. ”

V tom oznámení sa skrýva čosi tajomného, ​​avšak je isté, že okrem technickej revolúcie zasiahne v tejto sezóne F1 aj revolúcie personálne. A hoci Ecclestone plánuje navštíviť polovicu Veľkých cien – a prestrihnúť si na nich aj vrhcáby – bude tu len hosťom. Teraz vládnu iní.

A pre F1 vybrali aj iný kurz. Dostupnejšie, ľudskejší, bez nadbytočného lesku, punc exkluzivity. “My sme F1 viedli ako päťhviezdičkové reštaurácii, nie ako stánok s burgery. Každý predsa chce do reštaurácie, kde nemožno zohnať miesto. Liberty má otvorenejší filozofiu.Teraz je kuchyňa dostupnejšie a možno bude lepšie chutiť, “povedal Ecclestone.

Je nepochybné, že rozdiel medzi smerovaním F1 za Ecclestoneovy vlády a tej súčasnej americkej je diametrálne. Nový šéf Chase Carey vyhlásil, že “vedenie F1 v posledných troch rokoch bolo biedne”, na čo Mr. E. reagoval: “Zabezpečil som ročný príjem 1,5 miliardy dolárov. To je biedne? ”

Nechajme půtek, ktoré zrejme sprevádzajú každé odovzdávanie veľkých firiem. V čom teda má byť F1 teraz iná? Liberty Media cielia na tri oblasti:

1. Finančné.
2. Marketingovú.
3.Športové.

Aj preto Ecclestonea vo vedení nahradili traja muži: Chase Carey zodpovedá za biznis, Sean Bratches za marketing a Ross Brawn, niekdajší úspešný tímový principál v F1, za športovú stránku. Práve on naznačil rad krokov. Túži po vyrovnanejších pretekoch – hoci sám kedysi zažil éru dominancie Ferrari, teraz je pre neho neprijateľná.

Konkurenciu lídrom má zabezpečiť obmedzenie rozpočtov aj spravodlivejšie rozdeľovanie finančných bonusov. To teraz funguje Bet365 tak, že najúspešnejšie (teda najbohatší) tímy dostávajú najviac peňazí, a tak sa nožnice medzi nimi viac a viac roztvárajú.Obdobné rozpočty môžu poľa vyrovnať, zmena však potrvá roky.

Vadí mu, že aj vinou peňazí rozhoduje v F1 až moc kvalita áut, um jazdcov je v pozadí, a tak fanúšikom chýbajú rýdzi hrdinovia. Jazdci typu Mansell, Senna, Schumacher, ku ktorým vzhliadali.

Ruka v ruke s tým ide marketing, a tak je zarážajúce, že v súčasnosti piloti ako Vettel či Räikkönen vôbec nevystupujú na sociálnych sieťach. Aj preto F1 tento rok uvoľnila prísne zákazy ohľadom televíznych práv, kedy pretekári nesmeli na svoje účty dávať nič z paddocku.

Sama potom na svojich stránkach prekvapila videoprenosom zo zákulisia predsezónnych testov, čo by v Ecclestoneově ére bolo sci-fi .Atraktívnejšie má byť aj sprievodný stavkovy program Unibet závodov a čoskoro má padnúť aj “múr” medzi fanúšikmi a pilotov, ktorá oddeľovala ich život na okruhu.

Zmeniť sa môže aj kalendár. Greg Maffei, majiteľ Liberty Media, by rád navýšil počet Veľkých cien z 20 na 25. Nemá ísť už len o peniaze, pretože sa chce vrátiť do destinácií, ako sú Francúzsko či Nemecko. “Spolu s Anglickom je tu DNA formula 1,” hovorí.

“Bernieho prístup bol o tom, koľko peňazí dokáže vytiahnuť z usporiadateľov.Dopadlo to tak, že máme závod v Baku, kde platia naozaj dosť, ale pre budúcnosť značky F1 nerobia nič. ”

Len pre predstavu: Azerbajdžan stojí len právo usporiadať Veľkú cenu 34 miliónov dolárov a suma sa každý rok o päť percent navýši. Vlani sa na premiéru predalo zhruba 20 tisíc lístkov za 1,1 milióna dolárov. Stratu uhrádza štát.

Neboli by lepšie desaťtisíce ľudí na nemeckom okruhu?

viac zde: stavkovanie live

Rate this post